H Χορωδία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου

Χορωδία, Δεκέμβριος 2014

Χορωδία,
Δεκέμβριος 2014

Η χορωδία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου συστάθηκε το σχολικό έτος 2014-15, από τον εκπαιδευτικό μουσικής κο Θωμά Κοντογεώργη, με μέλη μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου μας, που έχουν επιλεγεί ύστερα από προσεκτική ακρόαση.

Οι πρόβες γίνονται κάθε Τετάρτη για μία ώρα μετά το σχόλασμα 14:00 ? 15:00. Η παραμονή των παιδιών στις πρόβες μετά την πρωινή ζώνη, έγινε αυστηρά και μόνο με υπεύθυνη δήλωση των γονέων.

Η χορωδία είναι ένας ζωντανός μουσικός οργανισμός που ανανεώνει τα μέλη του ανάλογα με την πρόοδο των μαθητών μέσα στα τμήματα. Όλη η δουλειά γίνεται μέσα στα τμήματα. («κούρδισμα» της φωνής των παιδιών, αύξηση της φωνητικής τους έκτασης, όξυνση της μουσικής ακοής, της ρυθμικής αντίληψης, κλπ.)

Η παιδική χορωδία του σχολείου μας φιλοδοξεί να γίνει ένας πολιτιστικός θεσμός. Χρειάζεται την στήριξη, τη συμμετοχή και την αγάπη όλων.

Βασικοί στόχοι της χορωδίας θα είναι:

• Η συμμετοχή της στις εκδηλώσεις και στους εορτασμούς του σχολείου.
  • Η ενεργός συμμετοχή της στα πολιτιστικά δρώμενα του δήμου αλλά και άλλων Πολιτιστικών φορέων.
  • Η συνεργασία της με άλλα σχολεία της Ελλάδας και η συμμετοχή της σε μαθητικές διοργανώσεις, φεστιβάλ, διαγωνισμούς.
  • Η ανάπτυξη συναυλιακών δραστηριοτήτων κ.α.